O metodzie

Metoda

Metoda Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu

Jest niezwykle popularną na świecie i inspirującą dla innych współczesnych szkół terapii metodą pomagania ludziom w dokonaniu ważnych dla nich zmian.

Oparta jest na głębokim przekonaniu, że niezależnie od tego, jak trudna byłaby sytuacja osoby zwracającej się o pomoc – jest ona w stanie wspólnie z terapeutą osiągnąć szybką poprawę swojego samopoczucia.

Życie każdego człowieka może ulec pozytywnej, oczekiwanej zmianie. To właśnie klient, a nie wspierający go w tej pracy profesjonalista, posiada wszelkie niezbędne ku temu narzędzia. Klient jest ekspertem od swojego życia i tylko on może również określać cele dla terapii. Rolą terapeuty jest wspieranie go w tym i skłanianie poprzez rozmowę do refleksji, która może pomóc odkryć te – niezbędne i posiadane już – zasoby. Życie ludzi pełne jest niezauważanych przez nich zwykle wskazówek, które mogą być kluczem do sukcesu.

Ludzie nie tkwią w swoich kłopotach z własnej, złej woli, ani tym bardziej ze swojej głupoty, a jedynie dlatego, że nie umieją odkryć jakiego powinni dokonać ruchu, aby ich życie zaczęło się zmieniać.

Kiedy uda im się to w trakcie rozmowy z terapeutą określić – są w stanie małymi krokami przebudować swoje życie.

Ponieważ terapeuta SFBT patrzy na klienta i jego życie jako na potencjalny zbiór kreatywnych możliwości – nie musi stosować prowokacji terapeutycznych, narzucać klientowi swojego sposobu widzenia jego życia i potrzeb, ani tym bardziej wdawać się z nim w walkę – przełamywać jego opór. Ludzie są mądrzy i dokonują zawsze najlepszych wyborów, jakie przychodzą im do głowy.

Inną kwestią jest to, że czasem się one nie sprawdzają i niezbędne jest poszukanie lepszych dróg do celu.
Przez oparcie trybu postępowania na wydobywaniu i realistycznym wspieraniu zasobów pacjenta możliwe jest pomaganie osobom tzw. niezmotywowanym – np. kierowanym do terapii przez instytucje lub rodzinę.

Dzięki temu metoda skoncentrowana na rozwiązaniu pozwala na znaczne skrócenie czasu terapii i skupienie się na wspieraniu osób dążących do osiągnięcia zmiany.
Podstawowym narzędziem pracy terapeuty SFBT jest rozmowa, skupiona na odnalezieniu, zbadaniu, a następnie wspieraniu celu, który chce osiągnąć klient.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry