Twórca metody - Ben Furman

kim jest

Ben Furman

Ben Furman jest fińskim psychiatrą, certyfikowanym psychoterapeutą, superwizorem
i trenerem Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (Solution Focused Brief Therapy).

Ukończył medycynę na Uniwersytecie w Helsinkach w 1979 roku, pracował jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w północnej Finlandii. W 1982 r. rozpoczął specjalizację z psychiatrii, pracując między innymi w ośrodkach ambulatoryjnych i oddziałach szpitalnych. W 1986 r. uzyskał specjalizację w psychiatrii dorosłych.

Od początku swojej kariery interesuje się psychologią i psychiatrią. W czasie studiów medycznych w latach 70-tych zainteresował się zwłaszcza psychoterapią – początkowo nurtami humanistycznymi i psychoanalizą. Podczas specjalizacji studiował psychoterapię, terapię rodzinną i terapię krótkoterminową. Podjął szkolenie w tym zakresie także w ośrodkach zagranicznych, np. w USA; szkolił się także we Włoszech u m.in. Luigiego Boscolo i Gianfranco Ceccini.

Nawiązana w 1984 r. współpraca i wieloletnia przyjaźń z fińskim psychologiem Tapani Ahola, skoncentrowała jego zainteresowania na terapii krótkoterminowej. Rozpoczął praktykę jako terapeuta rodzinny, początkowo w nurcie systemowym, a następnie w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniu. Od 1984 był redaktorem Finnish Journal of Family Therapy, wydawanego przez Finnish Association of Mental Health. 

W 1986 roku Ben i Tapani założyli Helsinki Brief Therapy Institute (Lyhytterapiainstituutti), który jest w Finlandii wiodącym ośrodkiem Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.

Ben Furman jest terapeutą o szczególnej umiejętności słuchania ludzi. Potrafi słuchać i wie, co ważnego usłyszał. Umie też w prosty sposób mówić mądrze o skomplikowanych sprawach.

Ben jest osobą aktywną medialnie: prowadził program telewizyjny poświęcony zdrowiu psychicznemu i problemom rodzinnym, a także program radiowy w Finlandii. Ceniony za swoją wiedzę, kreatywność, charyzmę, poczucie humoru i „zaraźliwy” optymizm, dr Furman zapraszany jest do prowadzenia wykładów i szkoleń na cały świecie: w USA, Holandii, Belgii, Kanadzie, Szwecji, Estonii, Szkocji, Islandii, Danii, Norwegii, Tajwanie, Singapurze, Malezji, Rosji, Chinach, Egipcie, Indiach, Azerbejdżanie, Niemczech, Meksyku, Polsce, Czechach, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Słowacji. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Izraelu, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Korei, Finlandii, Bułgarii, we Włoszech i na Węgrzech. Jego książki i artykuły tłumaczono na angielski, niemiecki, szwedzki, chiński, polski, hiszpański i rosyjski. Realizuje szkolenia dla firm i korporacji biznesowych, a także warsztaty dla psychologów, psychoterapeutów i pracowników sektora rządowego. Jest redaktorem wielu czasopism profesjonalnych.

Jednym ze szczególnych zainteresowań Bena jest projektowanie i tworzenie aplikacji zorientowanych na rozwiązania. Jest znany jako aktywny innowator metod i narzędzi skoncentrowanych na rozwiązaniu, takich jak programy Dam Radę! (Kid`s Skills), Jestem z Ciebie Dumny! (I`m Proud of You!), Kroki do odpowiedzialności (Steps of Responsibility), Reteaming, Twin-Star i propagator nauczania skoncentrowanego na rozwiązaniu.

W Finlandii ceniony jest niezmiernie jego wkład w rozwój podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniu oraz praca nad wprowadzeniem metody do kanonu podejść psychoterapeutycznych uznawanych przez fińskie Ministerstwo Zdrowia.

Przewiń do góry