PSYCHOTERAPIA- CZYM JEST?

Psychoterapia obejmuje stosowanie metod psychologicznych w kontakcie międzyludzkim. W celu pomocy osobom, zmagającym się z różnorodnymi problemami. 

Psychoterapia służy:

  • Poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego 
  • Rozwojowi relacji i umiejętności społecznych
  • Zmianie dokuczliwych zachowań, przekonań, myśli lub emocji lub/ i nabycie umiejętności radzenia sobie z nimi

Psychoterapia jest zawodem zaufania publicznego, ograniczonego wymogiem certyfikacji zawodowej i superwizji świadczonej pomocy. Może być wykonywana przez osoby z wykształceniem medycznym lub psychologiczno-społecznym, po dodatkowym, podyplomowym kształceniu w minimum 4 letniej szkole psychoterapii. 

KIEDY WARTO ZGŁOSIC SIĘ NA PSYCHOTERAPIĘ

Do psychoterapeuty warto się zwrócić kiedy czujesz, że nie dajesz sobie rady z problemami, nie masz już sił na podejmowanie dalszych starań, a wsparcie życzliwych osób już nie wystarcza. 

Problemy nie rozwiążą się same. 

Nie pomogą też chwilowe „ucieczki” w przyjemności, takie jak alkohol, jedzenie, zakupy, itp.

Rozmowa ze specjalistą, który posiada wiedzę o ludzkiej naturze i metodach powrotu na drogę do zdrowia pomoże Ci zapanować nad własnym życiem.

KIEDY NALEŻY SPODZIEWAĆ SIĘ POPRAWY

Większość badań wykazuje, że wystąpienie poprawy następuje średnio po około 8 tygodniach pracy z terapeutą, niezależnie od rodzaju terapii, czy wieku lub płci uczestników.

Skuteczność psychoterapii jest podobna we wszystkich podejściach terapeutycznych.  Różnice dotyczą stosowanych technik i długości czasu potrzebnego do osiągnięcia poprawy.

Więcej
Wpisów

Przewiń do góry