Metoda Terapii Krótkoterminowej i Skoncentrowanej wykorzystywana do pomocy osobom w potrzebie

Współcześnie wiele osób zmaga się z problemami i depresją. Brak poczucia spełnienia zawodowego i rodzinnego sprawia, że nie odnajdujemy w swoim życiu szczęścia a wszystko co robimy wydaje nam się bezcelowe. Terapia Krótkoterminowa i Skoncentrowana powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie wielu osób. W poniższym artykule opowiem nieco więcej o jej zastosowaniu i filozofii. Jeżeli należysz do grona osób, które chcą poznać ją lepiej i zmienić coś w swoim życiu to ten tekst jest przeznaczony dla Ciebie.

Filozofia Terapii Krótkoterminowej i Skoncentrowanej

Głównym założeniem wyżej wspomnianej terapii jest możliwość szybkiej poprawy samopoczucia przez osobą potrzebującą przy współpracy z terapeutą. Według opisanej w niej wiedzy, życie każdego człowieka może zmienić się na lepsze w krótkim czasie. Jeżeli jako pacjent oczekujemy pozytywnej zmiany to właśnie my mamy w naszych rękach odpowiednie narzędzia. Jesteśmy ekspertami i sami wiemy co sprawia nam przyjemność i powoduje, że odczuwamy szczęście. Głównym zadaniem terapeuty podczas sesji jest wspieranie nas w tym i skłanianie do refleksji. Przemyślenie własnego życia, codziennych czynności i sytuacji związanymi z życiem zawodowym i rodzinnym może nas nakierować na zasoby, które pomogą odmienić nasze postrzeganie świata. Co ważne, filozofia ta mówi wprost, że każdego dnia otrzymujemy wiele wskazówek, które mogą być kluczem do sukcesu. To ludzie tacy jak my, ciągle zabiegani za sukcesem i pieniędzmi odwracają od nich wzrok.
Rozmowa z terapeutą ma pomóc określić nam cel, który pozwoli zmienić nasze życie na lepsze. Dzięki niej możemy małymi krokami zmieniać naszą codzienną rzeczywistość i stać się lepszymi ludźmi. Pamiętajmy, że podczas sesji terapeuta patrzy na swojego pacjenta jako na zbiór potencjalnych możliwości. Nie musi narzucać swojego punktu widzenia, czy przełamywać oporu. Każdy z nas sam bowiem wie, jaki krok będzie da niego najlepszy. Oczywiście są w sytuację, w których określone działania nie przynoszą zamierzonego skutku. Należy wtedy jednak się nie poddawać i nadal szukać odpowiedniej ścieżki do osiągnięcia szczęścia.

Małe zmiany wywołują duże zmiany

Nie bez powodu ta maksyma stała się jednym z głównych założeń Filozofii Terapii Krótkoterminowej i Skoncentrowanej. Nasze życie to suma zdarzeń, które mają ogromny wpływ na jego jakość. To od nas samych zależy w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Jeżeli w odpowiednim czasie to sobie uświadomimy to mamy duże szansę by szybko coś zmienić. Pamiętajmy, że duże cele osiąga się poprzez stawianie małych kroków. Nie bójmy się również popatrzeć na nasze problemy z różnych perspektyw. Może to pomóc nam znaleźć rozwiązania, które do tej pory były dla nas niewidoczne.
Bez względu na wszystko nie możemy skupiać się na porażkach. Wspominanie i świętowanie nawet małych sukcesów oraz patrzenie w przyszłość pomoże nam zrozumieć jak cieszyć się życiem i planować jego kolejne etapy.

Więcej
Wpisów

Przewiń do góry