Terapia

O metodzie
Pracujemy w oparciu o metodę Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu BSFT. W trakcie spotkań terapeutycznych wspólnie z klientem odkrywamy jego możliwości i mocne strony, które pomogą mu uzyskać poprawę sytuacji. W naszej pracy opieramy się na trzech zasadach:
 1. Jeśli się nie zepsuło, nie naprawiaj
 2. Jeśli coś działa, rób tego więcej
 3. Jeśli nie działa, zrób coś innego
Staramy się, żeby terapia przyniosła wymierne rezultaty tak szybko jak to możliwe. Badania pokazują, że klienci korzystający z terapii BSFT osiągają cel terapii lub uzyskują poprawę przeciętnie już po 4 spotkaniach.
Terapia nie musi być ciężka i bolesna. Szkoda czasu na problemy, pomóż sobie w rozmowie z życzliwym terapeutą.
Zespół terapeutyczny
Wiele lat naszej praktyki i prowadzonych przez nas szkoleń pozwoliło nam zbudować rozległą sieć współpracowników w całej Polsce. W zakresie terapii współpracujemy z lekarzami psychiatrami, psychoterapeutami i terapeutami krótkoterminowymi, których znamy i których kompetencje uznajemy za najlepsze. W przypadku sytuacji, które wymagałyby pomocy medycznej, zadbamy o to, aby skierować Państwa do najlepszych dostępnych specjalistów.
Jacek Lelonkiewicz
Psycholog kliniczny i psychoterapeuta. Certyfikowany psychoterapeuta i terapeuta psychoterapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniu BSFT
Jacek Lelonkiewicz
Psycholog kliniczny i psychoterapeuta. Certyfikowany psychoterapeuta i terapeuta psychoterapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniu BSFT

Psycholog kliniczny i psychoterapeuta. Certyfikowany psychoterapeuta i terapeuta Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu SFBT, posiada także certyfikaty Specjalisty w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Specjalisty Psychoterapii Uzależnień.

Od 1984 roku prowadzi psychoterapię indywidualną i rodzinną. Jego doświadczenie obejmuje terapię par, małżeństw i rodzin, osób dorosłych i dzieci, psychoterapię osób leczonych psychiatrycznie oraz pracę rozwojową z ludźmi zdrowymi. Od 1990 roku w swojej praktyce stosuje metodę Skoncentrowaną na Rozwiązaniu SFBT. Oferuje pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych (np. problemy rozwodowe, wychowawcze), w zakresie poprawy relacji z innymi ludźmi, w radzeniu sobie z zaburzeniami psychicznymi (np. zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, depresje, nerwice), uzależnieniami i stresem, a także pomoc w rozwoju osobistym i realizowaniu celów.

Swoje umiejętności zawodowe zdobywał w trakcie licznych szkoleń, odbył czteroletni staż w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, a także szkolenia pod okiem twórców metody SFBT w USA i Europie Zachodniej. Poza metodą Skoncentrowaną na Rozwiązaniu SFBT, ma doświadczenie w terapii w podejściu systemowym, Gestalt, NLP oraz w pracy z ciałem. Pracował w placówkach klinicznych i ambulatoryjnych, przeszedł cykl szkoleń w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Założyciel i w latach 1994 – 2005 dyrektor Ośrodka Terapii Rodzin w Łodzi.

Wieloletni członek – a obecnie prezydent – European Brief Therapy Association (EBTA), członek założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (PTPSR), European Association for Psychotherapy (EAP), International Alliance of Solution-Focused Training Institutes (IASTI), członek Zarządu Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiej Rady Psychoterapii.

Współzałożyciel Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi.

Mariola Lelonkiewicz
Psycholog kliniczny i psychoterapeuta, superwizor Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.
Mariola Lelonkiewicz
Psycholog kliniczny i psychoterapeuta, superwizor Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu.

Psycholog kliniczny i psychoterapeuta, superwizor Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. Posiada certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu oraz European Association for Psychotherapy, a także Specjalisty Psychoterapii Uzależnień i Specjalisty w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Ma ponad 30 lat doświadczenia w prowadzeniu terapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej w podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniu SFBT. Specjalista w obszarze problematyki zaburzeń zdrowia psychicznego i uzależnień, a także terapii par, małżeństw i rodzin. Obecnie koncentruje się na pracy rozwojowej z ludźmi zdrowymi oraz pomaganiu kobietom w odnajdywaniu równowagi między karierą a budowaniem relacji rodzinnych. Pomaga także osobom z problemami uzależnień w nauce bezpiecznego korzystania z alkoholu.

W latach 1990 – 1997 tworzyła i kierowała zespołem Ośrodka Terapii Odwykowej, pracując w oparciu o program autorski dotyczący problematyki uzależnień i problemów rodzin alkoholowych. Doświadczenie w terapii małżeńskiej i rodzinnej zdobywała między innymi w Ośrodku Terapii Rodzin oraz w Hostelu dla Matek z Dziećmi Chroniących się przed Przemocą w Łodzi, w latach 1994 – 2007. Aktywnie działa w cenionych stowarzyszeniach profesjonalnych: Polskim Towarzystwie Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, Polskiej Federacji Psychoterapii i European Brief Therapy Association.

Współzałożycielka Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi.

Nasze doświadczenie w psychoterapii
W pracy terapeutycznej mamy już ponad 30 lat doświadczenia. Posiadamy certyfikaty w zakresie psychoterapii, psychoterapii BSFT i terapii uzależnień (przyznane m.in. przez: European Association of Psychotherapy, Polską Federację Psychoterapii, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu). Nasze doświadczenie kliniczne obejmuje pracę w ośrodkach terapeutycznych służby zdrowia (m.in.: Klinika Psychiatrii i Ośrodek Leczenia Nerwic Akademii Medycznej w Łodzi, Ośrodek Higieny Psychicznej, Ośrodek Terapii Odwykowej, Szpital Psychiatryczny i Poradnia Zdrowia Psychicznego w Warcie) i placówkach pozarządowych (m.in.: Ośrodek Terapii Rodzin, Hostel dla Matek z Dziećmi Chroniących się przed Przemocą, Centrum Treningu Umiejętności Społecznych w Gdańsku). Nasza praca była wielokrotnie nagradzana (m.in. przez Prezydenta RP i Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) i, co najważniejsze, cieszy się uznaniem naszych klientów.

Formy pomocy


 • terapia indywidualna
 • terapia małżeńska i rodzinna
 • konsultacje online (Skype)

Zakres pomocy


 • problemy emocjonalne (np. lęki, depresje, zaburzenia odżywiania, uzależnienia)
 • problemy w bliskich związkach
 • problemy wychowawcze
 • sytuacje kryzysowe (np. utrata bliskiej osoby, wypadki, doświadczenie przemocy)
 • trudności w komunikacji z ludźmi
 • trudności związane z pracą zawodową
 • nadmierne obciążenie stresem

Przebieg spotkania


 • spotkania odbywają się w gabinetach terapeutycznych w siedzibie Centrum Terapii Krótkoterminowej
 • trwają około 1 godziny

Jak się umówić?


 • aby umówić się na spotkanie należy skontaktować się z sekretariatem
 • sekretariat czynny: pon - pt, 11.00 - 17.00
 • telefon: +48 42 650 97 59
 • na spotkania można umawiać się indywidualnie lub wspólnie z osobami bliskimi