Szkolenia w zakresie Umiejętności Miękkich i Budowania Zespołu

Szkolenia w zakresie umiejętności miękkich i budowania zespołu
Na zamówienia zespołów terapeutycznych (służba zdrowia, oświata, pomoc społeczna, sądownictwo) i pracowniczych w biznesie oferujemy szkolenia w zakresie umiejętności miękkich i budowania zespołu. Szkolenia prowadzone są przez trenerów Centrum Terapii Krótkoterminowej i odbywają się u klienta lub w naszych salach szkoleniowych.

 

Oferujemy następujące bloki tematyczne szkoleń:

 • Metody asertywnego komunikowania się
  Jesteśmy skazani na życie z innymi. Poruszamy się w systemie wzajemnych wymagań i oczekiwań. Ludzie, którzy umieją sobie z tym radzić, mówią: takie jest życie. Ci, dla których problemem jest obronienie się przed naciskami i wymaganiami innych, cierpią. Wszyscy wiemy, że w życiu potrzebne jest przestrzeganie granic, aby zadbać o siebie. Jak o siebie zadbać w obliczu czyichś pretensji i roszczeń? Jak to zrobić, aby wiedzieć, że nasze działania nie były nadmiarowe? I przede wszystkim: jak to zrobić skutecznie?
  Uczestnicy będą mieli możliwość uświadomić sobie własne prawa w kontaktach społecznych. Nauczą się, co to znaczy być asertywnym, jak realizować swoje potrzeby i interesy oraz jak radzić sobie z krytyką.
 • Procedury dbania o równowagę
  Równowaga w życiu jest niezbędna, tylko jak ją osiągać? W zderzeniu z chaosem i złożonością świata wydaje się jedyną nadzieją na odzyskanie siły, na budowanie satysfakcji, na własne zdrowie.
  Równowaga ma aspekt relacyjny, zależny od naszych kontaktów ze światem i tego, jak sobie z nim radzimy. Równowaga ma też aspekt dotyczący odnoszeni się do siebie, umiejętności dbania o siebie i swoje potrzeby.
  Jeśli chcemy żyć w równowadze, musimy się tego nauczyć. Zrozumieć, co dla nas ważne i jak to osiągać.
  Zapraszamy do wspólnej pracy!
 • Mindfulness
  Mindfulness to podejście do życia, pewna postawa, ale równocześnie to konkretna praktyka. Nasze życie jest przeładowane zdarzeniami, informacjami, wyzwaniami. W ich natłoku ginie poczucie sensu i wartości. Tracimy z oczy cel naszych wysiłków. Tracimy siłę do zmagania się z życiem.
  Tymczasem wszystko jest w każdym z nas, trzeba tylko po to umieć sięgnąć. Rozwiązaniem jest prosta praktyka bycia uważnym na bieżącą chwilę.
  Świat staje się piękniejszy, a nasze życie odzyskuje sens…
  Warsztat zapozna uczestników z podstawami tej metody i zachęci do jej praktykowania.
 • Jak odnaleźć dobry nastrój
  Dobry nastrój to nie nagroda za kolejne osiągnięcie. Dobry nastrój to także nie podarunek z nieba.
  Dobry nastrój to bycie zadowolonym ze swojego życia. Dobry nastrój to nagroda za dobre życie.
  Dobry nastrój to nie przypadek – to właściwa postawa wobec życia i jego wyzwań. Dobry nastrój to rezultat właściwego podejścia do życia i do siebie.
  W czasie warsztatu zajmiemy się poszukiwaniem własnych skutecznych sposobów, na jakie wpływać możemy na swój dobry nastrój i budować dobre samopoczucie. Co robić, aby cieszyć się tym, co mamy i sięgać po to, czego nam potrzeba?
 • Jak zarządzać swoim czasem
  To wydarzenia definiują czas, a nie czas wydarzenia.
  Jedna minuta może dłużyc się w nieskończoność, a jeden dzień może przemknąć w mgnieniu oka.
  Nie mamy jednak nieograniczonego czasu. Kiedyś przyjdzie moment obejrzenia się wstecz i refleksji, co z nim zrobiliśmy.
  Warto zatem efektywnie go wykorzystywać. Dlatego istotą zarządzania czasem jest planowanie. W warsztacie zajmiemy się przedstawieniem zasad zarządzania czasem, ustalania celów oraz planowania. Zaproponujemy mikro-ćwiczenia, aby można było poprawić sposób zarządzania Twoim czasem!
 • Jak odnaleźć to, czego się chce
  „Coś bym chciał, ale sam nie wiem co”, “coś bym zrobił, ale sam nie wiem co” – jeśli takie pytania się pojawiają, oznacza to prawdopodobnie, że odczuwamy jakiś dyskomfort związany z otaczającą nas rzeczywistością.
  To również może wskazówka, sugerująca konieczność przemyślenia jakiejś zmiany.
  Jeśli nie chcesz, aby życie zdecydowało za ciebie, jeśli nie chcesz Warto wówczas określić, jak ma wyglądać przyszła rzeczywistość, określić preferowaną przyszłość – jak ma wyglądać otoczenie i ja, gdy ta zmiana nastąpi. Wówczas dużo łatwiej, przyjemniej i z większą motywacją określać można etapy i działania zmierzające do osiągnięcia pożądanego stanu.
 • Skupienie – klucz do efektywności
  Za dużo zadań, za wiele oczekiwań, zbyt częste wyzwania, a do tego te telefony… Marzymy, aby kiedyś wreszcie udało się zrobić z tym wszystkim porządek, aby wszyscy dali nam spokój.
  Bałagan nie powstaje na zewnątrz, bałagan powstaje w nas. Jak sobie radzić z własnym chaosem, jaki w sobie często nosimy? Odpowiedz jest prosta – skup się na tym, co warte Twoich wysiłków. Ale jak to zrobić?
  Naucz się prostych technik, poprawiających umiejętność skupiania się na tym, co naprawdę ważne tu i teraz.
  Zacznij być skuteczny w swoim życiu.
 • Zarządzanie zmianą
  Zmiana jest ciągła i nieunikniona. Mimo to podchodzimy do niej ostrożnie, często z obawami. Na każdym etapie zmian istnieją sposoby, które mogą doprowadzić do zminimalizowania tych obaw. Mogą również zamienić zmianę w szansę na rozwój. Przeprowadzając zmiany warto pamiętać o przygotowaniu współpracujących osób czy grup.
  Łatwiej wówczas realizować zadania wynikające ze zmiany. Warto również wiedzieć, co zmiana może wywołać w każdym człowieku. Wiedza ta pomoże podjąć działania zmierzające do łagodniejszego przechodzenia procesu zmiany, szybszej do niej adaptacji i znalezienia w niej korzyści osobistych i organizacyjnych.
 • Wzmacnianie poczucia własnej wartości
  Większość z nas widzi swoje niedoskonałości, a do tego wie, że widzą je inni. Nauczono nas wymagać od siebie, nauczono nas krytycznie oceniać nasze osiągnięcia.
  A przecież wszyscy wiemy, że ludzie, którzy myślą o sobie dobrze radzą sobie w życiu lepiej i łatwiej im przychodzi odnosić sukcesy. Wszyscy chcielibyśmy być z siebie zadowoleni. Tylko jak tego się nauczyć? I co można u siebie docenić? Podczas tych zajęć uczestnicy będą mogli uświadomić sobie swoje zalety, zasoby i umiejętności pomocne w relacjach z innymi ludźmi.
 • Budowanie pozytywnego nastawienia do swojej pracy i zespołu
  Jeśli chcemy, aby nasza praca z ludźmi przebiegała łatwiej i była bardziej skuteczna – nie ma prostszej drogi, niż nauczyć się doceniać i szanować ludzi, z którymi przeszło nam pracować. Pozytywne nastawienie do zespołu skutkuje naszym zadowoleniem i zwiększa chęć innych do współpracy z nami. Jak nauczyć się patrzeć pozytywnie na ludzi mimo ich wad i niedociągnięć? A może naszych niedoskonałości?
  Jak doceniać swoją ciężką i czasem niewdzięczną pracę? Co można w niej zobaczyć wartościowego, nawet kiedy kosztuje nas tyle mozołu?
  Zajęcia poświęcone zostaną nauce i ćwiczeniu sposobów wypracowania tej umiejętności.
 • Wykorzystywanie zasobów osobistych w budowaniu współpracy
  To nie jest czas dla samotnych wilków. Współpraca jest nakazem w naszych czasach. Nasi współpracownicy, nasi podwładni, nasi przełożeni – wszyscy patrzą na styl, w jaki współpracujemy.
  A więc: co możesz zrobić dla swojej umiejętności współpracy?
  W jakim stylu współpracujemy, czego w ramach współpracy możemy od siebie oczekiwać, a czego z pewnością nie dostaniemy. Taka wiedza minimalizuje ryzyko braku efektywności podejmowanych działań. Żeby ją zdobyć warto zdiagnozować swój własny styl współpracy oraz podjąć decyzje dotyczące tego, jak z tej wiedzy skorzystać.
 • Budowanie współpracującego zespołu
  Żaden zespół nie udźwignie swoich zadań, jeśli nie będzie współpracował. Zadanie, nawet najbardziej porywające, cementuje ludzi tylko na chwilę. Zespoły, w których pracujemy i żyjemy, tworzone są zwykle na dłużej. Czasem, nawet w zespołach projektowych, z sentymentem wspominamy tych, z którymi dobrze się kiedyś współpracowało i żałujemy, że nie ma ich teraz przy naszym boku.
  A więc zadbaj o siebie i zbuduj sobie dobry zespół! Naucz się, jak to robić i zapracuj na skuteczność waszej pracy! Celem proponowanego spotkania będzie zwiększenie uczucia solidarności grupowej i uświadomienie sobie własnego wkładu w rozwój i funkcjonowanie swojego zespołu
 • Reguły współpracy na zasadach partnerskich („win-win”)
  Czy musi tak być, że zawsze tylko jedna strona zwycięża, że tylko jedna osoba odniesie korzyść, zrealizuje swoje aspiracje?
  Jeśli tak miałoby to wyglądać, już lepiej, żebym to ja wygrał! I zaczyna się wyścig i wzajemna licytacja poświęceń. A przecież chcielibyśmy, aby inni też byki zadowoleni z tego, że pracują z nami, albo z nami żyją. Jak to osiągać? Jak budować współpracę tak, aby obie strony były wygrane? Jak negocjować win-win?
  Zajęcia poświęcone zostaną nauce i ćwiczeniu sposobów wypracowania umiejętności szukania rozwiązań korzystnych dla wszystkich stron konfliktów interpersonalnych.
 • Konstruktywne korzystanie z konfliktów
  Konflikt niejednokrotnie jest jedyną możliwością wykrystalizowania się poglądów każdej ze stron w nim uczestniczących. Konflikt przebiega etapowo. Warto jest z niego korzystać jeszcze wówczas, kiedy strony pamiętają jeszcze czego on dotyczy, kiedy jeszcze są w stanie do siebie mówić. Co prawda formę czasami już trudno jest uznać za kulturalną, ale nie jest za późno. Pamiętajmy, że dopóki do siebie mówimy jest szansa na znalezienie rozwiązania. Warto wówczas określić obszary, które są wspólne i o dziwo dość często jest ich dość dużo. Pojawiające się konflikty są też sygnałem, że warto wypracować model korzystniejszego komunikowania o pojawiających się różnicach.
 • Umiejętność przechodzenia od problemu do skutecznych rozwiązań
  Kiedy zdarza nam się utknąć w problemie, świat wydaje się nie ograniczony tylko do niego. Wydaje się, jakby nie było w nim miejsca na najmniejsza nadzieję, nic, żadnego wyjścia.
  A przecież życie zawiera nieskończoną ilość możliwości. Trzeba więc nauczyć się je dostrzegać, myśleć niezależnie od blokującego nas kłopotu.
  Zajęcia poświęcone zostaną nauce i ćwiczeniu sposobów wypracowania umiejętności szukania rozwiązań dla konfliktów i problemów, jakie trapią uczestników.
 • Umiejętność bycia dobrym rodzicem
  Warsztat jest zaproszeniem do szukania rozwiązań w trudzie wychowania. Każdy z nas chce mieć poczucie, że może być ze swoich dzieci dumny, każdy chce dać im to, co najlepsze.
  Jak wychowywać dzieci, aby je wspierać, ale stawiać im wymagania, jakie pomogą im się rozwijać?
  Tematyka warsztatów zostanie elastycznie dostosowana do potrzeb uczestników i ich oczekiwań. Celem warsztatu jest rozwijanie kompetencji wychowawczych poprzez wzrost umiejętności budowania konstruktywnej współpracy rodziców z dziećmi.