O nas

O Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi

Nasze doświadczenie w pomaganiu ludziom ma solidne podstawy. Pracujemy w oparciu o metodę Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu SFBT, którą wprowadziliśmy do Polski w 1990 roku. Po wielu latach zdobywania doświadczenia i uczeniu się różnych form terapii, podjęliśmy decyzję, że ten sposób pomagania daje największą nadzieję na to, że nasi klienci uzyskają pomoc najszybciej i najskuteczniej.

Każdy z nas przechodzi w życiu przez trudne chwile i momenty zwątpienia. Jednak wierzymy, że każdy posiada niezbędne zasoby, aby osiągnąć to, co dla niego najważniejsze. Każdy człowiek wie, co jest dla niego cenne, a co chce zmienić. Nasi klienci to ludzie, którzy nawet w trudnych dla siebie momentach nie tracą możliwości i prawa do własnych decyzji. Możemy im pomagać w tej drodze, ale nie mamy prawa do decydowania za nich.

Wiemy, że życie ciągle się zmienia. Każdy popełnia błędy i każdy może zbudować dla siebie lepsze życie w przyszłości. Dlatego nie zajmujemy się analizą przyczyn problemów, ale koncentrujemy się na wspólnym poszukiwaniu rozwiązań.

Doświadczenie w psychoterapii i szkoleniach

Metody SFBT nauczyliśmy się już w latach 90., bezpośrednio od jej twórców i sprowadziliśmy ją do Polski. Od tego czasu doskonalimy ją w naszej pracy terapeutycznej, a także poprzez wymianę doświadczeń z wybitnymi specjalistami z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zajmujemy się także popularyzowaniem metody SFBT: szkolimy profesjonalistów zajmujących się pomaganiem, organizujemy konferencje, publikujemy i przygotowujemy polskie wydania literatury fachowej (np. „Jeden mały krok do szczęśliwego życia”, „Kiedy słowa były magią”, „Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniu”, „Rozwiązania krok po kroku”).

Nasze doświadczenie i warsztat pracy zyskały uznanie polskich i międzynarodowych towarzystw profesjonalnych – należymy do zarządu Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, a Jacek Lelonkiewicz pełni funkcję Prezesa European Brief Therapy Association (EBTA) oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. W ciągu 20 lat systematycznych szkoleń, zapoznaliśmy z metodą SFBT ponad tysiąc profesjonalistów zajmujących się pomocą psychologiczną. Z ramienia Optum Company prowadzimy także szkolenia dla dużych międzynarodowych klientów biznesowych.

Opinie o Centrum

[smartslider3 slider=3]

Współpraca międzynarodowa i rekomendacje

Naszą specyfiką jest ścisła współpraca z wybitnymi praktykami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy członkami zarządu European Brief Therapy Association (EBTA) i Polskiej Federacji Psychoterapii. Jesteśmy współzałożycielami i członkami zarządu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (PTPSR), należymy do European Association for Psychotherapy (EAP) i Polskiej Rady Psychoterapii.

Nasz system szkoleń jest rekomendowany przez International Alliance of Solution-Focused Training Institutes (IASTI), które zrzesza najwybitniejsze instytuty szkoleniowe w zakresie metody SFBT, a także przez Helsinki Brief Therapy Institute, Canadian Council for Professional Certification, Korzybski Institute International, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, Łódzkie Kuratorium Oświaty oraz Urząd Pracy.

Relacje z konferencji