O nas

O Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi

Nasze doświadczenie w pomaganiu ludziom ma solidne podstawy. Pracujemy w oparciu o metodę Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu BSFT, którą wprowadziliśmy do Polski w 1990 roku. Po wielu latach zdobywania doświadczenia i uczeniu się różnych form terapii, podjęliśmy decyzję, że ten sposób pomagania daje największą nadzieję na to, że nasi klienci uzyskają pomoc najszybciej i najskuteczniej.

Każdy z nas przechodzi w życiu przez trudne chwile i momenty zwątpienia. Jednak wierzymy, że każdy posiada niezbędne zasoby, aby osiągnąć to, co dla niego najważniejsze. Każdy człowiek wie, co jest dla niego cenne, a co chce zmienić. Nasi klienci to ludzie, którzy nawet w trudnych dla siebie momentach nie tracą możliwości i prawa do własnych decyzji. Możemy im pomagać w tej drodze, ale nie mamy prawa do decydowania za nich.

Wiemy, że życie ciągle się zmienia. Każdy popełnia błędy i każdy może zbudować dla siebie lepsze życie w przyszłości. Dlatego nie zajmujemy się analizą przyczyn problemów, ale koncentrujemy się na wspólnym poszukiwaniu rozwiązań.

Doświadczenie w psychoterapii i szkoleniach

Metody BSFT nauczyliśmy się już w latach 90., bezpośrednio od jej twórców i sprowadziliśmy ją do Polski. Od tego czasu doskonalimy ją w naszej pracy terapeutycznej, a także poprzez wymianę doświadczeń z wybitnymi specjalistami z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zajmujemy się także popularyzowaniem metody BSFT: szkolimy profesjonalistów zajmujących się pomaganiem, organizujemy konferencje, publikujemy i przygotowujemy polskie wydania literatury fachowej (np. „Jeden mały krok do szczęśliwego życia”, „Kiedy słowa były magią”, „Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniu”, „Rozwiązania krok po kroku”).

Nasze doświadczenie i warsztat pracy zyskały uznanie polskich i międzynarodowych towarzystw profesjonalnych – należymy do zarządu Polskiej Federacji Psychoterapii i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, a Jacek Lelonkiewicz pełni funkcję Prezesa European Brief Therapy Association (EBTA) oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. W ciągu 20 lat systematycznych szkoleń, zapoznaliśmy z metodą BSFT ponad tysiąc profesjonalistów zajmujących się pomocą psychologiczną. Z ramienia Optum Company prowadzimy także szkolenia dla dużych międzynarodowych klientów biznesowych.

Opinie o Centrum

„Przyjechałam do Łodzi aby dawać, a wyjeżdżam z odczuciem, że to ja otrzymałam najwięcej. Jesteście dla mnie inspiracją. W latach 90-tych zaczynaliście od marzeń, które teraz realizujecie tworząc, dobierając i szkoląc kolejne pokolenie. Byliście dla mnie wielkim wsparciem podczas warsztatu, przejawiając te same cechy, jak jego uczestnicy (Ciekawe, po kim to mają? (-: ). A wieczorami zmienialiście się w najlepszych przewodników. Dziękuję Wam za wszystko. Wrócę do domu i będę opowiadać o Was jako osobach, które warto brać za przykład i naśladować."

Brigitte Lavoie
psychoterapeutka i trenerka, Kanada

„Mam szczególny dług wdzięczności dla Marioli i Jacka Lelonkiewiczów, którzy zaczęli w latach 90. szkolić terapeutów w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu - BSFT. Marioli i Jackowi należy się ogromne podziękowanie za przekazaną wiedzę w trakcie szkolenia, za ich profesjonalizm, wyrozumiałość i trud, który włożyli w przygotowanie zespołów do prowadzenia terapii.”

Marek Grzyb
psychiatra, psychoterapeuta, dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień, Parzymiechy

"Cenię Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi za profesjonalność, zaangażowanie, sumienną i i rzetelną pracę oraz empatyczne podążanie..."

Joanna Kamińska
psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „SOS”, Łódź

"Szkolenia oferowane przez Centrum oprócz przekazywanej wiedzy, kładą ogromny nacisk na kompetencje i umiejętności uczestników. Stanowią źródło inspiracji, pomysłów i są prawdziwym laboratorium osobistego rozwoju. Za szczególnie cenną praktykę uznać należy systematyczne organizowanie zajęć dotyczących terapii z udziałem uznanych specjalistów zagranicznych, co stanowi ewenement wśród ośrodków szkoleniowych zajmujących się psychoterapią w skali ogólnopolskiej."

dr Paweł Majchrzak
wykładowca Instytutu Psychologii Stosowanej SAN, Łódź

„Z perspektywy ukończonego Studium Profesjonalnej Psychoterapii, jestem przekonany, że wybór metody BSFT jak i Centrum TK w Łodzi był słuszny dla mojego dalszego rozwoju jako psychoterapeuty. W ciągu czterech lat nauki w Centrum TK doświadczyłem procesu grupowego, w relacji z niezwykłymi ludźmi z III edycji szkolenia SPP. Stało się to początkiem wielu zawodowych i prywatnych przyjaźni. Mariola i Jacek Lelonkiewicz pełnili w tym procesie rolę szczególną: naszych nauczycieli, przewodników po metodzie, na każdym kroku dzieląc się swoim doświadczeniem i zachęcając do dalszej pracy. Polecam Mariolę i Jacka jako superwizorów i nauczycieli zawodu.”

Maciej Mackiewicz
psycholog, psychoterapeuta, Wrocław

„Polecam serdecznie 4-letnie Studium Profesjonalnej Psychoterapii przy CTK w Łodzi, uczę się tutaj 3 rok, kadrę stanowią superwizorzy Polskiej Federacji Psychoterapii, trenerzy PTP. Mariolę i Jacka Lelonkiewiczów, twórców Studium i prekursorów terapii krótkoterminowej w Polsce, cenię za profesjonalizm, niezwykłą intuicję w pracy z ludźmi oraz szanuję za wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie w obszarze pomocowym.”

Marta Reichel
psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, Rzeszów
previous arrow
next arrow
Slider

Współpraca międzynarodowa i rekomendacje

Naszą specyfiką jest ścisła współpraca z wybitnymi praktykami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy członkami zarządu European Brief Therapy Association (EBTA) i Polskiej Federacji Psychoterapii. Jesteśmy współzałożycielami i członkami zarządu Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (PTPSR), należymy do European Association for Psychotherapy (EAP) i Polskiej Rady Psychoterapii.

Nasz system szkoleń jest rekomendowany przez International Alliance of Solution-Focused Training Institutes (IASTI), które zrzesza najwybitniejsze instytuty szkoleniowe w zakresie metody BSFT, a także przez Helsinki Brief Therapy Institute, Canadian Council for Professional Certification, Korzybski Institute International, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, Łódzkie Kuratorium Oświaty oraz Urząd Pracy.

Relacje z konferencji